Prehrana ljeti
Prehrana ljeti može biti raznovrsna, od raznih salata, juha, variva, povrtnih nabujaka te zdravijih alternativa slastica kao što su voćne salate, razni deserti koji se mogu pripremiti, a da ne sjednu " teško na želudac" i da sadrže nutritivnu vrijednost. Namirnice koje ujedno i pomažu da ostanemo hidratizirani, ali i siti. Variva su odličan izbor jer se jednostavno pripremaju , a i mogu se pripremiti za više dana (2-3), naravno uz pravilno skladištenje. Voćne salate su pun pogodak za zasladiti se , također sadržaj nutritivnih vrijednosti je nemoguće nabrojiti te i benefita. Uzmimo na primjer lubenicu koja sadrži 90-95% vode, unesemo dio tekućine, a može biti izuzetno dobar međuobrok.
Hidratacija je bitna tokom ljetnih mjeseci, da unosimo dovoljno tekućine kako ne bi došlo do dehidracije. Prvi znaci nama svima poznata je žeđ, znači organizam šalje signale da je vrijeme da unesemo tekućine. Naravno svima, ali i meni je uvijek taj problem da ne unesemo dovoljno vode, postanemo jako žedni i naglo unesemo previše vode, što dovodi nadustosti, osjećaja težine, mučnine. Takvo stanje zove se hiperdehidracija , koja može izazvati mučninu, povraćanje i prethodno navedene simptome. Po vlastitom iskustvu najbolje je staviti podsjetnike da pijemo svakih 2 h barem 2dcl vode kako ne došlo do hiperdehidracije.
Naravno unos tekućine možemo unijeti ne samo vodom , možemo staviti u prehranu bistre nemasne juhe, krem juhe od povrća, nezašećerene voćne čajeve, koji se mogu unaprijed skuhati i držati u hladnjaku. Cijeđeni prirodni sokovi su isto tako preporučljivi , npr. sokovi od naranče, limun, đumbir ili neko drugo voće i pri tom ne mislim na kupovne , nego na homemade sokove koje možete sami iscijediti. Zamislite hidratacija s okusom , unesete i nutritivne vrijednosti , ali je ujedno i ukusno.
Još jedna stavka je da svakako ne izostavite meso, ribu. Naravno ne svaki dan svinjsko pečenje , roštilj, nego bijelo meso peradi. Piletina ili puretina ne sadrže previše masti, možete iskombinirati u salate. Sočni pileći file i salata. Imate nutritivni obrok, unijeli ste bjelančevina, nije naglo za želudac. Riba naravno ima svoj faktor ovdje, od omega 3 masne kiseline ( EPA i DHA ) , vitamina D, cinka... nabrojiti možemo u nedogled. Tuna, srdele, brancin, orada, oslić odlični izbori za jedan lijep obrok i naravno dašak maslinovog ulja.
Ljeti je naravno bitna prehrana, ostati hidratiziran, ali jedna stvar također ne smije ostati izostavljena, a to je ne izlaganje previše sunce. Kako znamo sunce je izrazito jako ljeti, naš ozonski omotač je pun rupa te nas dovoljno ne štiti od ultra-ljubičastih zraka. Moj savjet je ako idete na more ne pržite se , niste srdele, probajte varijantu odlaska na plažu ujutro ili navečer kada je sunce slabije, ne zaboravite kreme za sunčanje i držite se hlada, Preporuke ne stoje samo za kardiovaskularne bolesnike, ljudi staarije dobi nego za SVE , rizik je velik.
Ostanite dobro , uživajte, pazite se,
Vaš Nutrisanitos;)