Spriječavala li prehrana viroze ?

2022-09-15

Ljeto nam je prošlo, s njim naravno i godišnji odmori, vraćanje u svakodnevnicu i svoju rutinu,; posao, škola, hobiji. Konačno ćemo odahnuti od ljetnih sparina , vrućine, dolazi jesen. Jesen je po mom mišljenju predivno godišnje doba puno boja, plodovi koje smo uzgajali ( ako jesmo) napokon dozrijevaju, sve je to lijepo i krasno da nemamo jedan problem, a to su viroze; crijevne viroze, gripa naša najdraža korona :). Vjerujem da vam svi savjetuju od laika, doktora i naravno nutricionista ( moja malenkost) da se hranimo što kvalitetnije jer tako na taj način, nas će viroza nekim čarobnim čudom zaobići. Eh da! Tu ste se malo prevarili. Naime preporuke jesu i treba ih uvažiti da se hranimo sa što više povrća, voća ( vitamin C, cink....), ali većina ljudi to shvati kada se tek razbolimo, kada već počnu simptomi ili kada već u nekom određenom trenutku odemo kod liječnika i on nam kaže vitamin C i sve će se magično riješiti.

Virusa je naravno više vrsta, s drukčijim simptomima, uzrocima, pristup liječenja je i drugačiji. Kod rotavirusa ; virus poznati koji se širi i prenosi neopranim rukama nakon obavljanja velike nužde, nepranja ruku kod mjenjanja pelena, je bitno konzumirati puno tekućine, juhe na bazi temeljca to mogu biti goveđa, pileća ili bistra juha od povrća, čajevi bez šećera, BRAT dijeta ( banana, riža, jabuka, tost) više se ne preporučuje. Bitno je kod samog liječenja unositi dovoljno tekućine te primjenjivati načela pravilne i raznovrsne prehrane. 

Poanta Rota virusa je da uz i pravilnu prehranu treba primjenjivati i načela osobne higijene,( pranje ruku iza svake obavljene nužde i svakog mjenjanja pelena, također i kod ostalih virusnih infekcija.  Također, važno je napomenuti da vitamin D ima ulogu kod Covida. Niska razina 25 (OH) vitamina D u serumu značajno je povezana s većim rizikom od infekcije COVID-19. Ograničeni trenutno dostupni podaci sugeriraju da je dovoljna razina vitamina D u serumu povezana sa značajno smanjenim rizikom od infekcije COVID-19.

  • ( PMC7973108)- istraživanje iz 2020. godine

Kod crijevnih viroza koje imaju simptome; povraćanje, proljev, bolovi u trbuhu, temperatura, je također bitno unositi dosta tekućine, kod samog liječenja je isto naglasiti da se ne konzumiraju masti, kava, šećeri; sve što može pogoršati simptome. Prva 24h virusa je bitno unositi nezašećereni čaj ( šipak ili crni), dvopek, nemasna juha bistra od povrća. Takvu prehranu primjenjivati čak i drugi dan ovisi kako organizam reagira prva 24h. Na kraju liječenja, ali prije unositi vlakna, žitarice te probiotik za bolji rad crijeva( mikrobiote koja broji više od milijardu bakterija), kako bi bolje pokrenuli rad crijeva te oporavak od virusa.


Iako stučnjaci stavljaju naglsak na određeni dio godine što bi i kako bi trebali jest da se spriječi viroza; ja smatram da bi se trebali svakodnevno pridržavati odnosno primjenjivati načela pravilne prehrane, ne samo kako bi smo spriječili samo crijevnu virozu ili izgledali fit tih ljetnih mjeseci ili zato što nam društvene mreže nameću tako, nego radi sebe samih da se bolje osjećamo iznutra. Zato jedite raznovrsno, kombinirajte prehranu, ne bojite se  ugljikohidrata i konzumirajte redovno probiotike.

Čuvajte sebe, čuvajte svoje voljene!

Neka hrana bude vaš lijek! :)


© 2022 Marija Dobrić, nutricionist, Trg Drage Iblera 9 , Hrvatska
Izradite web-stranice besplatno! Ova web stranica napravljena je uz pomoć Webnode. Kreirajte svoju vlastitu web stranicu besplatno još danas! Započeti